Cholnoky Jenő
Cholnoky Jenő, a földrajztudomány egyik legkiválóbb alakja, 1870. július 23-án született Veszprémben, a Kossuth Lajos utca 7. sz. házában.
Ma is látható szülőházán a Magyar Földrajzi Társaság 1976-ban emléktáblája őrzi a nagy tudós veszprémi illetőségét.
A Cholnoky családot a város jó nevű, régi családjai között tartják számon. A leszármazottak között találunk ügyvédeket, közjegyzőket, orvosokat, gimnáziumi tanárokat, sok tehetséges, művelt embert.
Cholnoky Jenő apja Cholnoky László ügyvéd, anyja Zombath Krisztina. Nyolc gyermekük közül öt érte meg a felnőttkort. A gyermekek szellemi fejlődéséhez minden segítséget megkaptak a családban. Közülük három kimagasló tehetség: Viktort és Lászlót az irodalomtörténet, Jenőt a földrajztudomány tartja számon.
Elemi iskoláit és a középiskoláit is szülővárosában végezte. Jenő kiegyensúlyozott, szorgalmas, kiváló tanuló és komoly, visszahúzódó gyermek volt. László testvére így jellemzi önéletrajzi regényében: “ már gyermekkorában is fontos, tudományos emberke volt, telve szeretettel és ragaszkodással minden iránt, ami szép és gyengéd, ami új megismerést, új tudást rejt magában.”
A földrajz iránti érdeklődés felkeltésében meghatározónak bizonyultak azok az első kirándulások, melyeket lakóhelye, Veszprém környékén, az arácsi Séd patak völgyében, valamint a Balaton-felvidéken tett.
Egyetemi tanulmányait a budapesti műegyetemen végezte. 1892-ben mérnöki oklevelet szerzett, és a műegyetem vízépítési tanszékének asszisztense lett.
1894-től a tudományegyetem földrajzi intézetében dolgozott Lóczy Lajos mellett. Részt vett a Balaton kutatásában. A Balaton tudományos eredményei c. könyvnek A Balaton limnológiája, a Balaton színtüneményei, A Balaton jege, A Balaton hidrográfiája c. részeit írta. Ekkor mérik fel a tihanyi félsziget tavi ingadozását is, ez a tudományos pályájának az indulása.
Az igazi sikert és a nemzetközi elismerést az 1896-98-ig tartó kínai kutatóút hozta meg számára. Kínában és Mandzsúriában hidrográfiai és geográfiai kutatásokat folytatott. Tapasztalatait A Sárkányok országából c. munkájában tette közzé.
Hazatérése után a földtani Társaságnál és a Földrajzi Társaságnál töltött be vezető tisztségeket.
1902-ben filozófiai doktorrá avatták.
1903-ban leíró földrajzból magántanári képesítést szerzett és a tudományegyetem tanára lett.
1904-től a Földrajzi Közlemények szerkesztője.
1905-ben meghívták a Kolozsvári egyetem földrajzi tanszékének élére.
1910-ben utazást tett a Spitzbergákra, 1912-ben Lóczy másik híres tanítványával, Teleki Pállal bejárta Észak-Amerikát.
1915-ben a Magyar Földrajzi Társaság elnökévé választották, majd a Magyar Turista Egyesület, a Magyar Barlangkutató Társaság,
az Alföldi és a Balatoni Bizottság, valamint a Természetvédelmi Tanács elnöke lett.
1921-től 1940-ig a Budapesti Tudományegyetemen egyetemes földrajzot tanított.
Sokoldalú tudományos munkássága során vizsgálta a hegységek szerkezetét, a felszíni formák keletkezését, a tavak vízállásának változásait, a karszt-jelenségeket. Eredményesen foglalkozott emberföldrajzzal, az öntözések jelentőségével az emberi kultúra fejlődése szempontjából. Jelentősek morfológiai eredményei, a folyók szakaszjellegéről, a futóhomok mozgástörvényeiről, az európai monszunjelenségről szóló tanulmányai.
Színesen, közérthetően beszélt tudományos kérdésekről ismeretterjesztő előadásain. Igen nagy publicisztikai munkásságot is kifejtett.
Népszerű tudományos műveivel nagy tömegek érdeklődését keltette fel a földrajz és a természettudományok iránt.
Munkái közül ismertek a következő könyvek:
A Föld titkai
A térképek készítéséről
Általános földrajz
A földfelszín formáinak ismerete
Kőrösi Csoma Sándor életregénye
Magyarország földrajza
Magyarország hegy- és vízrajzi térképe
Földrajzi iskolai atlasz
Több évtizedes munkásságával egyik legnagyobb földrajztudósunkként, s természettudományos ismeretterjesztőként tarthatjuk számon.
A századforduló után a rokoni szálakon kívül elsősorban a szellemi kötődés, a tudományos kutatásai, társadalmi megbízatásai kapcsolják szülővárosához.
Cholnoky Jenőnek, a 20. század egyik legnagyobb földrajztudósának mély vonzalmát, elkötelezettségét a változó arcú, mindig szép Balaton és csodálatos környéke iránt hűen tükrözik írásai, rajzai, akvarelljei.